10 Mayıs Notları

 • İnce çok enteresan bir laf etti, devr-i sabık yaratmayız dedi. Amma ki, gariptir, bir devr-i sabık yaratılmak zorunda zira (öncesini hariç dahi tutsak özellikle) 2015 sonrasında AKP’nin yaptıklarını temizlemek zorundayız. İnce’nin sözleri “adaleti tesis edelim, hukuk işlemesi gerektiği gibi işlesin” diye devam ediyor ama bu sözler bence önemli ve söylenen bu söze zerrece katılmıyorum.
 • Kaboğlu da yazmış, ben kendi yazısına link verip kısaca geçeyim: Anayasayı BİR KERE DAHA umursamayan AKP, şimdi uyum yasalarını yapm hakkını hükümete bırakmayı, yani bir nevi KHK ile mevzuyu bir anda bitirmeyi istiyor. Bir daha Vargas’ın sözlerini hatırlatalım: Dostlarım için her şey, düşmanlarım için kanunlar. AKP dönemini ne de güzel özetliyor…

 • Soylu “güvenlik-özgürlük dengesi diye bir şey yok, mevzu özgürlüktür” demiş. Kendisine bu anarşist söylemi için teşekkür ediyoruz. Belki bilirsiniz, siyaset teorisinde devlet bir işbirliği ile, bir de güvenlikle meşrulaştırılabilir. İşbirliğinin devlete ihtiyaç duymadığını da hesaba katarsak kendisinin bu söylemiyle anarşiye yakın durduğunu ekleyebiliriz.
 • Suriye üzerinden İsrail-İran gerginliği tırmanıyor. Bu yaz Hizbullah’ın Golan’a girme hevesinin doğru olduğunu artık anladık. Peki şimdi ne olacak? Türkiye ne yapacak? Mevzu böyle giderse İsrail Suriye ve Lübnan’ı karşısına almak zorunda. Üslerimizden ve hemen yanımızdan kalkması olası Amerikan uçakları nereden uçup geçecek, biz ne yapacağız, Rusya ne yapacak? Afrin’de bizim bebeler İsrail-İran çatışması yüzünden zarar görürse (ki görmeme ihtimalleri sanırım yok) ne şekilde davranacağız? Dahası, o çatışmayı nasıl uzakta tutacağız? Cevap yok.
 • Bu İsrail mevzunu bir de Kıbrıs’a bağlayarak okuyabiliriz ki bu da işleri daha da karmaşık hale getirir. Kıbrıs ve İsrail, gazı Avrupa’ya taşıma derdinde. Akıncı’nın geçenlerdeki Türkiye’ye karşıt çıkışını da okuyunca iş iyice çetrefilli hale geliyor.

Günün gecesinden eklemeler:

 • Mahir Ünal, başta belirttiğim İnce’nin sözlerine karşılık birkaç şey zırvalamış ama normal bir ülkede demesi gereken tek şeyi, “hakimler bu ülkede bugün bağımsızdır, yarın da bağımsız olacaktır” cümlesini söylememiş. Aynı konuşmada “gittiniz, PKK desteğiyle miting yaptınız” diye eklemeyi de unutmamış. AKP’nin elinde kimlikten başka oynayacak koz kalmadığını defaatle belirttim. Tekrara gerek yok. Ünal mikemmel bir şekilde söylemiş. Görüyorsunuz.
 • Eski MHP’li, yeni AKP’li Bahçeli “Pensilvanya ve Kandil arasına sıkışmış” diyerek AKP’li olmanın birinci şartını, yani bölücülüğü yerine getirmiş bir kere daha. Hala “Türkiye’de iç savaş çıkmaz ya” diye konuşanların neye göre konuştuklarını merak ediyorum.

2 comments On 10 Mayıs Notları

 • Selam murat reyiz seni eksiden takip ediyorum. Cogunlukla icsavastan bahsediyorsun ve bu ihtimal beni korkutuyor yazilarini okumayi seviyorum yazmaya devam et lutfen eksidede yaz yazilarini okuyan bircok kisi var emin ol ic savas hakinda daha fazla yazi gormek dileyiyle barisli gunler

  • Efendim, kardeş deyin, abi deyin, abla deyin, dilerseniz nine bile deyin ama reis ve türevi şeyleri demeyin ne olur. Mafya babası gibi hissetmeyeyim kendimi.

   İç savaş bir tarafta ya, diğer tarafta Orta Doğu kaynıyor ve 2002-2017’den çok farklı bu sefer durumlar. Sadece İslamcı olsaydı iyiydi, bir de mezhepçi/ihvancı bir hükumetimiz olduğundan askeri olarak bu hareketliliğin içine zorla girecek olmamız bir yana, biraz aklı selim olunsa Suriye ve İran’ı birkaç on yıl yanımızda müttefik kılacak ve olası daha beter çatışmalarda kendimizi daha güvende tutacak şeyler yapabilirdik ama Hasan el-Benna sevdalıları ülkeyi beş para eder görmediği için şimdi sorunun ne kadar derin olacağını düşünüyoruz. Bu yetmiyor, olası bir iç çatışmadan bahsediyoruz – ki hükumetin bugüne dek güttüğü politikalar yüzünden olası çatışma durumunda Coniler basar ülkeyi, hepten șirazemiz kayar diye korkuyorum. Ben gördüğüm ve anladığım kadarıyla yazmaya ve haksız çıkmak için her gün dua etmeye/beklemeye devam edeceğim ya, bakalım…

   Ayrica çok sağ olun efendim. Böyle mesajlar aldığımda gerçekten çok mutlu oluyorum. Çok sağ olun, çok cok teşekkür ederim 🙂

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.