15 Mayıs Notları

 • İsrail’in insanlık dışı lakin klasik hareketinin yankıları devam ediyor. Michael Rubin gibi enteresan tiplerin “Gazze’de yaşamak o kadar da kötü değil canım” demesine rağmen özellikle solun ve standart alıngan İslamcıların tepkileri devam ediyor. Ben bunun üstüne İran’ın harekete geçmesi mi, durup dünyadan tepkilerin sürmesini (ve belki artmasını) beklemesi mi daha mantıklı diye düşünüyordum, anlaşılan ikinciyi seçtiler. Yine de Golan’a girmeye çalışmalarını beklemeye devam edeceğim.
 • Güney Kore ve ABD’nin ortak askeri tatbikatını takiben Kuzey Kore, Güney’le yarın (16 Mayıs) yapacağı toplantıyı iptal etti. Yetmedi, ABD İran Merkez Bankası’nı da dolaylı olarak kara listeye aldı. Trump denen manyak hem Orta Doğu’yu, hem Pasifik’i karıştırma sevdalısı gibi. Asya’nın diğer ucunda işler nasıl gidecek göreceğiz.

 • CHP “İsrail ile olan anlaşmalarımızı iptal edelim” teklifi yaptı, AKP klasik AKP’liğini göstererek bunu da reddetti. İsrail’le karşılıklı “diplomatik restleşme” yaptığımız bu günlerde “enteresan” bir adım.
 • Moody’s “Türk bankalarına güvenmeyin” dedi, lira tarihi rekorunu günbegün yenilemeye hızla devam etti. Kıytırık Gürcistan’ın larisi liramızın iki katı etme yolunda hızla ilerliyor.
 • Bu seçimin sonucu ne olursa olsun sene sonunu görmeden bir isyan göreceğimizden artık eminim. Ekonominin ayarlarıyla bu kadar oynanmasının tek anlamının da ülkeyi dış müdahaleye hazır etmek olduğundan başka bir açıklama bulamıyorum. “Ben ülkemi pazarlamakla mükellefim” demişti Erdoğan vaktinde, ülkesini nasıl pazarladığını da gördük işte. Hayırlı olsun.
 • Macaristan’ın Erdoğan’ı Orban sonunda Açık Toplum Vakfı’nı (Open Society Foundation) Budapeşte’den kovmayı başardı. “Sizler de gideceksiniz buradan” dediğimde “yok biz gitmek istemiyoruz” diyen hocalarıma bir mail atmak istedimse de yapmadım. Sırada CEU’nun Viyana’ya taşınması ve zamanla yok olması var. Bir milyar Euro veya Dolar ederindeki okulun yok oluşunu izlemek, hele ki elimde diploması varken, acı verici olacak ama ben ülkemin yok oluşunu izliyorum. Okul nedir?
 • Alman Futbol Federasyonu Başkanı’nın sözleri üstüne bizimkisi durmamış, yabıştırmış cevabı: Kendi diyen kendi olur. Bu ülke iktidarının ve iktidar destekçilerinin akıl kaybından ben bezdim artık. Bu konuda Yasin AKtay da “ama o herkesin cumhurbaşkanı ki” demiş. Ben kendisinin en son AKP genel başkanı olduğunu hatırlıyorum ve Erdoğan diye birinin beni temsil ettiğini kabul etmiyorum. Kendisi ben neysem tersidir.

Komşü Gürcistan’dan önemsiz bir haberle bitireyim. Hafta sonunda Tiflis sokaktaydı zira Cuma akşamı polis, yalnızca şehrin değil ülkenin önemli gece kulüplerinden Bassiani’ye baskın yaptı ve bilmem kaç kişiyi uyuşturucudan içeri aldı. Eski parlemento önündeki gösteriler tüm hafta sonu devam etti, belki önümüzdeki hafta da devam eder. Gürcistan’da da olaya bakanlar ikiye ayrılmış durumda. Devlete taraf olanlar sokaktakileri eşcinsel ve uyuşturucu müptelası olmakla itham ederken sokaktakiler hayatlarına karışılmasından, yaşam alanlarının daraltılmasından şikayetçi. Ne kadar tanıdık, değil mi?

4 comments On 15 Mayıs Notları

 • Murat kardes dunya tam bi dizi seti gibi olmus senaristler ne yazarsa o oluyor sanirim turkiye tam bi film seti gibi heycan aksiyon gerilim var bastaki adamin oyuncu figuran oldunu biliyoruz esas bu senaristlerin plani nedir hotel turkiye filmi cekmek istiyolar sanirim ben turk miletinin cok cabuk gaza geldine defalarca sahit oldum bilmiyorum kaderimizde ne var ama bukadar ayrimcilil ve ekonomik sorunlara bu kopru fazla ayakta kalmaz

  • Efendim, benim de korkum aynı. Bile bile ekonominin ateşine bu kadar körükle gitmenin de, artık insanların birbirine bilendiğini görürken toplumu germeye devam etmenin de başka bir açıklamasını ben bulamıyorum. Her gün “sen yanlışsın” diyen yorumlara bakıyor ve onlara inanmaya çalışıyorum. Ben kendimi yanlışlamaya çalıştıkça da korkularım destekleniyor.

   Yolun sonu Erdoğan’ın Türkiye’yi satması, bu da herhalde sadece Suriye’nin değil bölgenin hepten karışması. Ne kadar uğraştıysam da tersine hiçbir “veri”, hiçbir umut göremiyorum…

 • Alman futbol federasyonuna ne ? Seçim zamanları böyle pozlar bol bol verilir. Ne yapacaklar ? Mesut Özil’i Dünya Kupasına mı götürmeyecekler ?

  İsrail’in yaptığı bir meydan okumadır. Bir askerin bile burnu kanamamışken neden katliam yapıyorsun. Türkiye’de bu katliama sevinenleri görüyorum özellikle sosyal medyada. Bunlar iktidar değişince intikam alacaklarına ant içmiş tipler. İşte bu tipleri ayıklamak gerekiyor.

  Ekonomi kötüye gidiyor dahada kötüye gidecek. Umarım kötü tahminlerimiz tutmaz. Cebimde 200 dolar duruyor, 3 ayda 200 lira yükselmiş. Vuramadık parayı (:

  • İktidar o kadar intikam aldı ki ben intikamcıdan intikam almayı isteyenlere de kızamıyorum. Dahası, Ali İsmail’i öldürenlerin ve bu ölümü alkışlayanların yok olmasını istediğimi de itiraf etmeliyim sanırım. Gidip bir şey yapacağım yok ama ölümlerini, acı çektiklerini duysam sevineceğim. Ha keza meydanlarda evladını kaybetmiş anaları yuhlayanların ölümlerini, çektikleri acıları duysam ona da sevineceğim.

   Size göre ben de “intikamcı” mıyım?

   Ekonomi kötüye de gitmiyor, felakete gidiyor resmen. Bile bile hala ekonomiyi mahvetmek nedir, bile bile hala toplumu bölmeye devam etmek nedir ben anlamadım. Ondandır zaten Erdoğan’ın amacının Türkiye’yi yok etmek olduğuna, ülkeyi dış müdahaleye açacağına veya iç savaşa sürükleyeceğine emin olmam. Aha, elin gavuru da artık biz gibi kafayı yiyor bunlara baktığında:

   https://www.reuters.com/article/us-turkey-markets-investors/disbelief-investors-in-turkey-stunned-by-erdogans-fight-with-markets-idUSKCN1IG2Y1

Leave a Reply

Site Footer