15 Temmuz “Şehitleri” Kimin Şehitleri?

Şehidin şöyle bir tanımını yapayım: Kişi veya kişinin bağlı olduğu topluluk için kutsiyet atfedilen veya atfedilebilen mefhum, şey, veya görevler için veya ifa sürecinde canını kaybetmiş kişi. Şehadet de, bu minvalde, bu can kaybetme işinin oluşu.

İşbu sebeple kafanızı nereye çevirirseniz başka bir şehitten bahsedildiğini görürsünüz. Ulus-devletler ülke için düşenlerden bahsederken imparatorluklar kral, imparator, sultan için düşenlerden bahseder. Marksistler ve sosyalistler devrim şehitlerinden bahsederken İslamcılar din veya Allah şehidinden bahseder.

Elimizde kalan da, nihayetinde, şöylesine basit bir şey olur:

Biz homo politicus denilen varlıklarız ve iyi algımız farklı. Ama o kadar da pis varlıklarız ki kendi iyimizi başkasına dayatırız, başkası kendi iyisini dayattığı zamansa karşı çıkarız. O arada kendi iyi algımız için ölenleri de kutsarız ki iyi algımızı dayatmaya devam edebilelim.

Şimdi birkaç soru-cevap:

  • Ne oldu 15 Temmuz akşamı, 16 Temmuz gecesi?

Darbe girişimi.

  • Ne olacaktı başarılı olsaydı?

Bir yönetim gidip yenisi gelecekti.

  • Eski yönetim (Erdoğan yönetimi) Türkiye Cumhuriyeti’nin mezarını kazdı mı?

Kazdı.

  • Yeni yönetim (Fethullahçı/Amerikancı yönetim) Türkiye Cumhuriyeti’nin mezarını kazacak mıydı?

Eski yönetime göre evet.

  • Şu anki yönetim Türkiye’nin mezarını kazdığına göre, onların yorumuyla Türkiye’nin mezarının darbecilerce kazılacak olması meşru/geçerli/doğru/inanılır bir savunma mıdır?

Değildir. Şöyle örnek vereyim: Benim elimde silah var ve sizi vurmak üzere tetiği çekmek üzereyim. O arada başkası geliyor, o da silahını doğrultup tetiği çekmek üzereyken ben onu vuruyorum, sonra dönüp size diyorum ki “bak o seni öldürecekti, ben seni kurtardım. Ondan ben iyiyim o kötü”. Haklı mıyım şimdi?

  • Peki, yeni yönetimin Türkiye’nin mezarını kazacağı garanti mi?

Eski yönetimin argümanlarıyla olmasa da evet, garanti.

  • Her durumda Türkiye’nin mezarı kazılıyor mu?

Kazılıyor.

  • Bu durumda eski yönetim için ölen birisi, Türkiye için ölmüş olur mu?

El cevap: Hayır. Olmaz.

Her gün gına geldi şu partilinin bu partilinin “15 Temmuz şehitlerimiz” demesinden. O akşam ölenler sadece AKP’nin/Erdoğan’ın şehididir arkadaşım. Benim şehidim filan değildir.

Neden benim şehidim olsun? benim için mi ölmüş, Türkiye için mi ölmüş?

Ali İsmail Korkmaz öldürüldüğünde alkışlayan birisi benim için ölmüş filan değildir. Nokta. Bıktım bu ikiyüzlülükten. Mustafa Akaydın bardağı taşırdı artık. Bak haber burada, ne demiş:

“15 Temmuz şehitlerinin anıları önünde saygıyla eğiliyorum”.

Neyine saygıyla eğileyim la? Siz hiç İsrailli birinin “Hizbullah şehitlerinin anıları önünde saygıyla eğiliyorum” dediğini gördünüz mü? Görmediniz. Görmeyeceksiniz de. Neden?

Lan Hizbullah’ın bir dileği İsrail’in (en azından) Ortadoğu’dan silinmesi. Neden bunu düşünsün?

O gece ölenler Erdoğan’ın/AKP’nin şehididir . Dahası değil. Bunlara “bizim şehitlerimiz” derseniz Erdoğan = Türkiye denklemini doğrulamış olursunuz. Eğer bu denklemi doğru buluyorsanız zaten siz de Türkiye’nin mezarının kazılmasını istiyorsunuz/kazanları destekliyorsunuz. Yok bu denklemi doğru bulmuyorsanız da böyle ikiyüzlü davranmayın.

Yeter.

(Bu yazı daha önce Ekşi Sözlük‘te paylaşılmıştır)

2 comments On 15 Temmuz “Şehitleri” Kimin Şehitleri?

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Footer