23 Mayıs Notu

Erdoğan kraliçeden ne istedi?

Normalde para veya yatırım istedi dememiz lazım ama Liranın görüyoruz ki kıytırık Gürcistan Larisi karşısında da erim erim erimesi nedeniyle bunları istememiş1.

Peki ne istedi o zaman?

Seçimle alakalı ilk yazıda özetle “Erdoğan [ülke içinde] can ve mal güvenliğinden emin olmadıkça ve[ya] kaçacak bir yer bulmadıkça ya savaş açar, ya iç savaş çıkarır ama koltuğunu bırakamaz” demiştim, daha sonra da komple teorisi olarak “Rıfkıyı bize yedirmeyi düşünür mü?” diye sormuştum2.

Belki de ilk defa Erdoğan’ın Rıfkıyı yedireceğini düşünüyorum şimdi zira kraliçeden umduğunu bulamadığını sanıyorum. İktisatçılara iktisat öğrettiği, kraliçenin de önünde eğildiği İngiltere’den ayağının tozuyla Kudüs mitingine koşan Erdoğan yine ortalarda yok. Normalde sağda solda esip gürlerdi ama çok sessiz. Bu ya Rıfkıyı yedirmek istediğinden, ya ama öyle ama böyle galip geleceğini düşündüğünden, ya da “seçimlerin” iptalinden başka bir ihtimal getirmiyor benim aklıma. Ve, dediğim gibi, ilk defa oyumu ilkinden yana kullanır gibi oluyorum.

Peki Erdoğan İngiltere’den ne aldı?

Şu sayfanın sonuna bir bakın. Orada bir krallık ilginizi çekecektir. Erdoğan’la adı birkaç defa geçen bu ülkeye gitmek için izin almış olabilir mi?


Borsa İstanbul bugün kısa vadeli ödemeler için ihtiyaç duyulandan geri kalan dövizlerini liraya çevirdiğini duyurdu. Türkiye’de doğru haber almak olası değil artık, ondan bu haberin de doğru olup olmadığını, doğruysa ne kadar paranın çevrildiğini bilmiyoruz. Amma ki çevrildiyse de bir etkisi olmadığını buradan görebiliyoruz.

Bu ne demek? Benim gibi kötümserseniz Erdoğan’ın Rıfkıyı yedirirken bıçakla kesilmiş gibi parça parça bulunan toplumun kendisine yetmediğini, ekonominin de hepten anasının ağlamasını istediğini düşünürsünüz. Bu gece bir anda 12 kuruş birden artan, 23 Nisan’dan beri neredeyse 70 kuruş artan dolar kurunu (ki aynı sürede kıytırık Gürcü larisi neredeyse 30 kuruş arttı) hesaba katınca giderayak yıkabildiği kadar yıkacak, bu sayede belki yarın öbür gün İslamcılara Türkiye’de yine hareket alanı bırakacak bir ortam yaratmaya çalıştığını düşünmeye başladım. “AKP varken eyidi, şimdi bunlar geldi böyle oldu” dedirtmek mi, “Erduvanı da zaten zorla indirdilerdi. Şerefsiz köpekler” dedirtmek mi acep amaç?

Diyorum ya, bilmiyorum. Ülkeyi yok etmeyi amaç edinmiş biri varken başta, ve bu biri her şeyi yapabilecek kadar dengesini ve kontrolünü kaybetmişse ne olacağını öngörmek, bence, pek olası değil. Gerçekten görebilenler varsa onlara saygılarımı sunuyor, bir gün tüm bu değişkenleri onlar gibi okuyabilmeyi diliyorum.

Footnotes

 1. Ya da kraliçe vermemiş. Artık hangisi sizin komple teorisyenliğinize uygunsa. Ben bu senaryo üzerinden karalayacağım bu kısacık yazıyı.
 2. Bilmeyenler için açayım. King diye bir iskambil oyunu vardır. 20 el süren bu oyunda ikişer kere tekrarlanan altı ceza, sekiz de koz eli oynanır ve amaç batmamak, yani cezadan fazla koz almaktır. Rıfkı kupa papazıdır ve bu ceza oyununda maksat kupa papazını almamaktır. Alındığında 320 puan ceza yazılır ve 7 koz karşılığıdır.

8 comments On 23 Mayıs Notu

 • ekonomik kriz olursa eğer millet acliktan reyizlerini bile yiycek. Duruma gelir bide kapida deprem var. Bide ekonomik kriz var bide senin senaryon var reyiz akilsiz degil bence ayni sadam gibi sonu olsun istemez tabiki oda bir oyuncu senaryoya gore haraket ediyor

  • Seneler evvel “biz gene insanız, adalet filan diyoruz. Seninkiler insan da değil ve sonun kendi yarattıklarından gelecek” diyordum, o aklıma geldi şimdi.

   Ah ki bunların yaptıklarının ceremesini sadece kendileri çekseydi, biz de çekmeseydik keşke de işte…

  • Kriz etkiler de ne kadar etkileyecek? 7 Haziranda en önemli konu ekonomiydi anca 40’lara düştü. Bir de şimdi hiç güven vermeyen bir YSK’da var. Basın ve yargı konusuna girmeye bile gerek yok. Kısaca özet için şu tweete örnek verebilir.

   https://twitter.com/dermaysta/status/994523629449809921

   • Efendim,

    Tivit çok haklı ve bizdeki durumu aynen yansıtıyor aslında. Maduro’nun da elinde asker ve polis var, Maduro’yu da hala destekleyen salaklar var, Maduro da medyayı da, muhalefeti de susturmuş durumda. Onlarda bizdeki kadar iç karışıklık ihtimali yok gibiydi, artık vardır sanırım. İçeriden haber alamıyoruz malum…

    Yargı konusunda bana enteresan gelen bir şey var. Normalde efendileri ne dese it gibi onu hemen yapanlar “HDP = PKK, Akşener ve Kılıştar da Fethullahçı” sözlerine bir şey yapmıyorlar. Neden HDP için bir kapatma davası açmıyor Yargıtay? Önce Demirtaş’a ceza verelim, sonra bunun üstünden açarız mı diyorlar? Dahası, neden Akşener’e yapılan bir şey yok? Bunlar, malum, delilden cezaya değil cezadan delile giden, hukuk mukuk dinlemeyen haysiyet timsali insanlar. Çok mu eminler gelecekten?

    Kriz de bence Ekim-Kasım gibi vuracak esas. Ne kara bahtımız var ki her geçen gün bir önceki günü arayacak haldeyiz. Ağızlarından doğru laf çıkmayanlara hadi alıştık diyelim de özellikle Fethullahçı sürüsünü sindirdikten ve sürdükten sonra hepten salaklaştı bunlar. Bir zaman “Fethullahçılar puşttu, şerefsizdi ama bari aklı çalışan kimselerdi. Sizde o da yok” dediydim, onu yaşıyoruz resmen. IQ’ları üç haneli sayılara ulaşamayanlara razı haldeyim, resmen ortalamanın altı zekayla memleketin başında bunlar.

    Eğer yine Erdoğan çıkar Erdoğanlığına devam ederse bugün tek tük gördüğümüz oraya saldırıldı, buraya saldırıldı haberlerine alışacağız işte. Ne de olsa it dediğimiz ancak saldırmaktan anlar. Düşünmez etmez. Sonra elinde üç beş parası olan da, malı olan da hedef olur, bunları kaybeder. Peki ondan sonra?

    İşte ondan sonrası hepten karanlık. Ben “biz gene insanız, mahkemeye gideriz. Erdoğan’ın çocuklarıysa insan değil ve Erdoğan’ın sonunu o kendi ürettikleri getirecek” dediydim kaç zaman önce. Oraya doğru gidiyoruz işte.

 • Rte guclenmek istiyor tekrar malum 15 temmuzda cok guclenmisti ama artik kliselesmeye basladi icin kendine yeni dusmanlar ariyor cunku bu halk ayrismayi seviyor basa bi gelsinde benden olmiyani ezsin istiyor reyiz bence yeni bi gezi parki gibi olay olsunda onlari parmagimla gostereyim diyr bekliyor malum ekonomik kriz kapida biyere kadar gitcek sonra tum gozler ona cevrilcek dusman yaratmak zorunda yoksa sonu sadam gibi olcani oda iyi biliyor

 • hic kafana takma bro cunku secimi erdogan kazancak aktroler sozlukte moral bozcak akpli tayfa disarda kutlama yapcak muhalif kesim bisey yapamicak polis akpli tayfanin yaninda olcak erdogan konusma yapcak icsavas falanda cikmaz muhalif kesimin eli kolu bagli zaten erdoganda ekonominin kotuye gitmesinden rahatsiz olcak ki dedigin gibi iliskileri duzeltmeye calisiyor bu ulkede kenan evren gibi birisi eceliyle oldu o yuzden tayipe hic.bisey olmaz sende yurtdisında yasamanin keyfini cikartsana ne turkiyeyi takip saclarini dokuyosun birak.gitsin bea

 • suan gerilim filminde gibiyim yorumlari okuyorum kimisi olay cikar diyor kimisi takma kafana bea bisey olmaz diyor 24 hazirana kadar napcaz ip ustundemi durcaz hep boyle anlamadimki murat kardes bari sen soyle nedir bu secimin digerlerinden farki

  • Efendim,

   WordPress’in kötü bir huyu var, yorum yapanların IP adresini bana da gösteriyor. Yalan yok, birileri yorum yaptığı zaman mutlu oluyorum ama bu şekilde değil. Her yorumda farklı isim oldu mu ben yemiyorum, başka birinin yiyeceğini de sanmıyorum. Dahası, noktalama işaretleri kullanmadan yorum yapan tek siz varsınız. En azından noktalama işaretleri kullanarak yazmayı deneyin, biraz daha güzel bir Türkçeyle yazmayı deneyin de ben “bu sefer hangi isim yazılmış acaba?” diye sormayayım gelen yorumu gördüğümde.

   Hal buyken ben başka ne yazayım bilemedim. Evet, hep istim üstünde olacağız böyle. Ya daha fazla baskı, ya iç çatışma. Diyorum ben bunu senelerdir. Olacağı bu.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Footer