AKP’li Saçmalamaları IV: Bekir Bozdağ ve 696 Sayılı KHK

Bekir Bozdağ çıkmış, alemin akıllısı olduklarını söylemiş. Yürüyün gidin diyor, sözlerine bakıyoruz. Kaynağımız burada.

“Darbe girişimi ve terör eylemlerinin bastırılması için hareket ettiği” ileri sürülen sivillere cezai sorumsuzluk getirilmesine ilişkin “Terör ifadesinden kast edilen darbecilerin yaptıkları. Düzenleme 16 Temmuz sonrasını kapsamıyor. KHK düzenlemesi 15 Temmuz öncesini de kapsamıyor”.

Ne zamandan beri darbe terör olarak nitelendirilir oldu? TCK’da darbe ile ilgili başka, terör ile ilgili başka maddeler yok mu?

Darbe ile terör aynı şey mi? TCK’da terör = darbe diye bir madde bulun, sonra yedirin bu sözlerinizi. Şimdi yemiyorum.

Hem 16 Temmuz sonrasını kapsamıyormuş. Ne diyor ilgili KHK’daki madde? “15/7/2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin…”. Yani?

Bakınız ben bunu yazdım. Daha iki gün önce, metin ortaya düşünce yazdım. Dedim ki hakimlerin kabul ettiği savcılık iddianamelerinde Gezi ile bu sözde darbe aynı görülüyor. Yarın başka bir halk hareketi olsa o da aynı görülecek.

Hadi, bana bunun yanlış olduğunu anlat Bekir Bozdağ? Karşında soru sormayan beyinsiz, şerefsiz, haysiyetsiz, sözde gasteciler oldu mu konuşmak kolay. Hadi bunu anlatsanız ya?

“Tartışılan KHK için yeni düzenleme yapılacak mı?” sorusuna, “Bu düzenleme kesinlikle muğlak değil nettir ve açıktır. Yanlışı yoktur. Yeni bir düzenlemeye de ihtiyaç yoktur”.

Bunun Türkçesi şudur: Bu metin değişmeyecek. Zaten Anayasa Mahkemesi de KHK’lara bakamam dedi. Yarın birileri öldürüldüğünde filan bu maddeyle “yasal olarak” kurtulacak birileri.

Hukuk devletinde sorumsuz kimse olur mu? Oluyormuş. Darbeci AKP sağ olsun (darbeci deme sebebim için buraya bakabilirsiniz).

“Yasa 15 Temmuz’u darbe teşebbüsü olarak değerlendiriyor. Bu yeni düzenlemede buradaki hükmün aynısını tekrar ediyor. Yasa darbeye karşı mücadele edenleri kapsıyor. Başka bir anlam ifade etmiyor”.

Darbeden bahsediyormuş. Neden terör diyorsunuz o zaman?

Maksat darbe, denilen terör, ama metinde yanlışlık yok.

Doğru, metinde yanlışlık yok. Terörist deyip birini öldürene dokunulmazlık zırhı veriyorsunuz bu maddeyle. Tabi ki metinde yanlışlık yok. Ama metni koruyan sözleriniz doğrulardan oluşmuyor.

“15 Temmuz öncesi ve 16 Temmuz sonrasını kapsamıyor. Kim ki sonrasını kapsıyor diye yorumluyorsa maddeleri doğru dürüst okumamıştır.”

Kanun metni nasıl yazılır, bunu öğrendikten sonra gelmesini talep ediyorum Bozdağ’ın. Anayasayı okuduğumda anlıyorsam ama bunu anlamıyorsam sorun bende değildir. Sorun bu maddeyi yazanlardadır.


Akşamında sonradan ekleme: Cevdet Yılmaz “terörle alakası olmayan vatandaşlarımızın korkmasına gerek yok” minvalli bir şeyler demiş.

E ne oldu, hani sadece darbeyle alakalıydı bu? Bekir mi yalancı, bu Cevdet mi?

Gezi’dekiler terörist, demokratik yollarla hükümeti değiştirmek isteyenler darbeci. Ülkeye gel…

3 comments On AKP’li Saçmalamaları IV: Bekir Bozdağ ve 696 Sayılı KHK

 • Benze acikalamalari adalet bakani da yapti. Bu aciklamalar ile ilgili iki ihtomal verebiliyorum. Bunlar ya gerizekali, okuduklarini anlamiyor(
  (Pisa skorlarindaki gibi), ya da aklimizla alay eden … (yarin bir gun basim yanar diye yazamiyorum).

  Isin garibi adi konmamis milis gucunun yaninda, bir sekilde gittikleri vakit kendilerine acilacak davalar icin dokunulmazlik sagliyor. Bunun icin hukuktan anlayan birilerinin yoruma ihtiyac var ama. Eski ve mevcut adalet bakanlarinin boyle kapasiteleri olmadigi belli zaten

  • Daha önce bir yerde demiştim, neresi hatırlamıyorum. Şurası muhakkak ki AKP gittiğinde sempatizanları (i.e. oy verenleri) de dahil olmak üzere tümü karşılarında devrim mahkemeleri bulacak. Bu kadar yıkımın sonrasında daha azı olmaz, olamaz. Ondan bir KHK maddesiyle kendilerini gelecekte güvene alamazlar. Ülkeyi yıkmaktan bahsediyoruz. Hukukun sürerliği olmayacak ki yaptıkları kanunların sürerliği olsun.

   Aralık başından beri Türkiye 2019’u görmeyecek” fikrim mütemadiyen destekleniyor. Garip bir tutuşma var hükumette. Onlar da ben gibi sona hazırlanıyor gibi geliyor. Eğer bu doğruysa kendileri için bugün, yarın değil bugün, bir koruma hazırlıyorlar gibi. Yargıtayın “hakimler yalnızca hukuka ve vicdana göre karar vermezler” dediği bir dönemi, kendi yaptıkları kanunlarla yargılamak hukuka da, vicdana da uymaz zaten.

   Demek istediğim, şu anda yapılan “hacı biz sizin arkanızdayız, korkmayın kimseden” demek. Başka bir şey değil. Tayyipçi tayfa ondan şimdi “devletinin yanındaki halka güvence sağlıyoruz” diyor. Bak sağladık değil, sağlıyoruz. Geniş zaman.

   Gelecekle işi olmayan biri geniş zaman kullanır mı?

   Bunların yaptıkları pislikler yüzünden ülkenin helalinden 50, en azından da 100 yılı gitti ya. Ne diyeyim. Beddua etsek kaç yazar, hepsini müebbetle hapse tıksak kaç yazar…

 • Pingback: 696 Sayılı KHK: Neler Olacak, Ne Yapacağız? | Murat Karabağ ()

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.