AKP’li Saçmalamaları VIII: Camisiz Mahalle Kalmamalı

Haber burada. Diyanet İşleri Başkanlığının başındaki herif demiş ki:

“Kur’an kurslarımız 2-3 seneye kadar iyi durumda değildi ama şu anda hamdolsun. Bundan sonra Kur’an kurslarına daha da önem vermek gerekiyor. Onların sayısını ne kadar artırabilirsek o kadar iyi olur. Artık illerimizde cami sıkıntısı olmaması gerekiyor. Tabii camiler sadece namaz kılınan yerler değil. Mahalledeki çocukların küçük yaşlardan itibaren din eğitimi aldığı yerlerdir. Dolayısıyla hiçbir şehrimizde hiçbir mahalle camisiz kalmamalı”.

Ben “Allah belanızı versin” deyince kötü oluyormuşum, üslubum yanlış oluyormuş. E hadi siz söyleyin, bu cümlelere Allah belanızı versinden daha kısa ve daha hafif bir yorum yapılabilir mi?

Bakın ben memurdum bir ara. Köylere gider gelirdik iş gereği. Burada da değinmiştim bir yerde, köylerde okul yoktu. Sağlık ocağı da yoktu gerçi çoğunda. Ama camisiz bir köy görmedim. Tek bir köy.

Eğitim yoksa gelecek yok. Sağlık yoksa hayat yok.

Ama her ikisini de ikame eden bir bina var: Cami. Geleceğimiz ahirette, ölülerimizi de zaten imam efendi sayesinde gömüyoruz.

Bu … (dilediğinizce doldurun) herif utanmamış “okulsuz köyler var, sağlık ocaksız köyler var. Okulsuz olur mu?” dememiş, “cami yaptırın cami” demiş.

Peki, neden … dedim? Cevabı bir haberde buluyoruz:

Türkiye’de 84.684 cami var, sadece İstanbul’da 3.190 tane. Yani il başına 1000’den fazla cami düşüyor, İstanbul’da ilçe başına 100 tane cami düşüyor, ama bu herif hala cami yaptırın diyor.

Haberden devam edelim.

“Tunceli 120, Yalova 155 ve Kilis ise 213 cami sayısıyla en az cami bulunan iller oldu”.

Nüfuslarıyla kıyaslayalım bunları1:

İl Nüfus Cami Başına Düşen Cemaat
Tunceli 82.193 685
Yalova 241.665 1.559
Kilis 130.825 614

Peki, bir mahallede ortalama kaç kişi yaşar? TÜİK’e göre 2013’te 76 küsur milyonun 70 küsuru il ve ilçe merkezlerinde yaşıyor, 6 milyonsa beldelerde ve köylerde. Yani ortalama bir yerleşimin boyutuna, buna göre, siz karar verin. Sadece dört katlı ve on iki daireli bir binanın helalinden 40 kişiye ev olduğunu ve yirmi tane bu şekilde binanın 800 kişi yaptığını düşünerek cevabınızı oluşturun. Sonra bu nüfusun çocuk, yaşlı, hasta… herkesi kapsadığını da ekleyip bir daha düşünün.

Bir noktayı daha ekleyip bunun sözlerinden uzaklaşmak istiyorum. Türkler için Siyasete Giriş Derslerine devam edecektim birkaç gün uzak kaldıktan sonra, bu herif araya girdi.

İşbu listede mescitler, “özel” Kuran kursları, tarikat evleri ve vesair yok. Cemevleri de yok. Süleymancıların yurtlarının da, bu şerefsiz için, birer “cami” sayılması gerekmez mi? Din öğretiyorlar orada da, boru mu?

Bu şekilde düşündüğünüzde daha kaç bin cami eklenir listeye? Ve daha kaç cami yaptırdığımızda her ailenin kendi camisi olur?

Okul yok, hastane yok, cami lazımmış. Vay be…

Footnotes

  1. Hiç TÜİK’e bakasım yoktu, Wikipedi’den aldım. Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/N%C3%BCfuslar%C4%B1na_g%C3%B6re_T%C3%BCrkiye%27deki_%C5%9Fehirler

Leave a Reply

Site Footer