Bir Resim ve Düşündürdükleri

Az önce, sırf meraktan, “Kariyer.net’te ne işler var ki acep” diye sordum ve siteyi, üç-dört sene sonra ilk defa, açtım. Detaylı aramaya girdim, sol yanda kategorileri gördüm. Dedim önce pozisyon seçeyim, ona göre diğerlerini seçerim. Pozisyon kısmının üstüne geldiğimde aşağıdaki görüntü çıktı karşıma:

Satış danışmanı, satış temsilcisi, satış elemanı, satış uzmanı, mağaza satış danışmanı, müşteri temsilcisi. Aynı işin altı farklı isimlendirmesi. Kariyer’de en çok ilanı bulunan on iki pozisyonun altısı. Toplam 2.793 ilan.

Bu işlerde çalışanlara asgari ücret verileceği, haftanın en az altı günü ve, büyük ihtimalle, 8 saat mesaiden fazla çalıştırılacağı, fazla mesainin ödenmeyeceği gerçekleri işin bir tarafı; bu işlere üniversite mezunlarının başvuruyor olduğu ve sağda solda bilmem ne bölümünü bitirmekle övünenlerin de başvuracağı ve (büyük ihtimalle) çalışacağı gerçeği var ki canımı yakması mı, ülkeme acımama sebep olması mı daha kötü bilemedim.

Diğer altı işe de bakalım. Çağrı merkezi çalışanı, mağaza müdürü, kasiyer, depo elemanı, muhasebeci.

Var mı mühendis? Yok. Var mı veri işleyicisi? Yok. Var mı para getiren sektörlerin iş ilanları? Yok. Ne var? Bir piramitin en alt katındaki işler.

Sonra neymiş, Türkiye ekonomisi coşmuş, çekemiyorlarmış Türkiye’nin büyümesini. Coşmuş ekonominin kriterine de bir bakın: Tek bir gün içinde (yani trend olarak değil, sadece bir günde) Macaristan parası bizimkinden daha fazla değer kaybetti. Peki ya son 4 senede ne oldu? Beyni kafatasından kaçmış milyon tane adam “lan neden Japon’un, Alman’ın; lan hadi onları da geç kıytırık Gürcü’nün, Ermeni’nin bile parası bizden daha az değer kaybetmiş” demedikten sonra yansın bu ülke demeyeyim de ne diyeyim?

Daha da acısı: Romanya mıdır, Macaristan mıdır Türkiye’nin rakipleri? Eğer bunlarsa kendi kendilerine ilan ettikleri dünya lideri hangi dünyanın lideridir? Yok eğer bu dünya lideri dünya lideriyse nasıl Macaristan’dır Türkiye’nin rakibi?

Dedim, diyorum, diyeceğim: AKP’li olmak için, AKP’yi desteklemek için tek bir yeter şart vardır: Ahlaksız olmak. Bunun yanına yalancı olmak, yüzsüz olmak, ikiyüzlü olmak, bölücü olmak gibi başka “değerler” de ekleyebilirsiniz ama yeter şart ahlaksız olmaktır.

Yoksa başkomutanının “biz destan yazdık” dediği hikayede, “tankların önüne yattığı” bir fotoğrafı yokken “Kılıştar kaçtı, şerefsiz Kılıştar” demelerini nasıl açıklayacağız?

Tekrar konuya dönelim ve resmi biraz daha yorumlayalım:

  • Asgari ücrete çalışan kimselerin Türkiye’de ne işverence, ne toplumca umursanmadığı açık. Elimizdeki istihdamın koca bir kısmı, insanların sürünmesi için/sayesinde var. Bu da dünya lideri ülkemizin ne kadar boktan olduğunun bir diğer göstergesi.
  • “Satış temsilciliği” işleri görece “dönemlik”. Kimse ömrü billah mağazada kazak katlamak istemiyor. Bu da belli bir iş kolunda deneyim sahibi olmayı daha da olanaksız kılıyor. İnsanlar aç kalmamak için bu işleri yapıyor, sonra esas işlerine geçemiyor. Geçince yine 1.500 liraya çalışıyor, 2.500 lira büyük para oluyor.
  • Var olmaması gereken X üniversitesinin daha da saçma Y bölümü mezunları kazak katlamak zorunda. Bu da alanlarında çalışmamalarını, ülke kaynaklarının heba olmasını getiriyor.
  • Tekrar etmek gerekli: TÜRKİYE ÜRETMİYOR. Satış temsilcisi bir halt üretmez. Üretemez.

İki tane de resimden bağımsız yorum:

  • Sanayi ülkesi olacağız diyerek 90’ların sonunda tarımdan alınmaya başlayan kaynaklar AKP döneminde sanayi yerine inşaata yatırıldı. Sonuç olarak da ne sanayi kuruldu, ne de tarım kaldı elimizde. Bu ekonominin düzelmesi için iki nesli heba etmek ve bir mucize beklemek zorundayız.
  • Türkiye’nin kurtuluşu ancak ve ancak AKP ve taifesi şürekası olan Türkiye düşmanlarının gitmesi, bunları destekleyenlerin de uzun süre susması ve biraz Türkiye’yi sevenlerin yapacakları sıkı politikalara uymasıyla mümkün. Yoksa, hele bir de İstanbul depreminden sonra, Afganistan’ı arayacağız bu geçen 15 yılın politikaları sonucunda.

Böyle koca bir ülkenin bu hale düşmesine sebep olduğu için milyon tane Türkiye düşmanı Türk’e sövgülerimi iletiyorum. Hainler sizi.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.