Erdoğan ve Yıldırım’ın Resmi Sonu İlanı

Erdoğan ve şürekasının önemli bir özelliği var: Bir şey yapacakları zaman önceden söylüyorlar. Dahasına gerek yok, iki örnek vereceğim:

Aralık 2012: Kuvvetler ayrılığı önümüze engel olarak dikiliyor.

Mart 2016: Ya bizim yanımızda olacaklar ya da teröristlerin yanında yer alacaklar. Bu işin ortası yoktur.

Ben, pek çok insan gibi, bunların ikisi hakkında da tedirgin oldum. Yazdım1, söyledim. Dedim ki bu iş böyle gitmez, yanacağız. Kimi inanmadı, kimi inanmak istemedi, kimi insansa da “elden ne gelir?” dedi ben gibi.

Uzun uzun çizelgeyi sunmaya ve anlatmaya gerek yok. Bugüne bir anda gelmedik. Benim olanca umutsuzluğum kendi kötümserliğim nedeniyle değil. Her birini önceden gördük, görmezden geldik. Bugün artık son noktada olduğumuzu, yolumuzun bittiğini, Türkiye’nin 2019’u (en azından bu hükümet devrilmedikçe ve bu devletsizlik ortadan kaldırılmadıkça) görmeyeceğini söylüyorum. Hala kimileri inanmıyor, kimileri inanmak istemiyor, kimileri “elden ne gelir?” diye soruyor.

Elden ne gelir diyenleri şu başlığa aldıktan sonra yazıya, sonunda, geçelim.

Başka zamanlar Erdoğan’ın yumuşak versiyonu, “iyi polis” olarak sunulan on yüz bin Ali (ki eskiden bu rolü bugün kahraman olarak yedirilmeye çalışılan Abdullah Gül’ün oynadığını ve bir tekinin dahi diğerinden farkı olmadığını da hemen not edelim) geçen gün “bu (696 sayılı) KHK’da sorun yok” demiş. Ustası kötü polis de, artık benim kelime haznemi aşan “derinlikte” “o teröristlerle mi birsiniz siz?” diye sormuş.

Nasıl okuyacağız bu sözleri?

Basit. Önce şu basit noktaya bakalım: Biz ne diyoruz, onlar ne diyor?

Biz diyoruz ki 1) cümlenin ucu açıktır, canının istediğini terörist/terör örgütü olarak niteleyen bir iktidar varken böylesi bir cümle “atıl kurt” demektir, 2) devletin memuru ile sivil bir tutulamaz2, 3) bu maddeyle toplanma ve ifade özgürlüğümüzün ortadan kalktığını düşünüyoruz.

Onlar ne diyor? Sadece darbeyle alakalı bu madde, ötesiyle değil.

E değiştirin o zaman bu maddeyi? Açık yapın, anlaşılır yapın? Hukuk devleti değil mi burası? “Erdoğan, Mahir Ünal, Binali Yıldırım… kefil oldu” diyerek bu “kanuna” güveneceksek neden hukuk devleti var diyoruz ki? Zaten garantisi bir kişiyse ortada cumhuriyet de, demokrasi de yoktur. Monarşi vardır, gerisi tıraştır?

Ben kani oldum. Bu madde iyidir, güzeldir diyerek lafı bu kadar çarpıtmalarından ben iyice kani oldum ki amaç milleti birbirine kırdırmak. Başka bir şey değil. Yoksa ilgili madde ve buna karşın yapılan yorumlara AKP’li itlerin “sıranızı bekleyin”, “sizi de öldüreceğiz”, “sizi de yok edeceğiz”… şeklinde havlamalarını görüp “ortalık karışacak, düzeltelim” derlerdi.

Dediler mi? Demediler. Diyecekler mi? Tabi ki demeyecekler.

Varsayalım ki yarın bir mevzu oldu, 500 kişi sokağa çıktı. Polis, ilgili “yasaya” ve iç güvenlik paketiyle aldığı yetkilere binaen birisini öldürdü. Her halükarda kötü bir durum. Ama diyebiliyoruz ki “bu polis devletin polisi ve ben devletten, öyle ya da böyle, bugün ya da yarın hesap sorarım”. Ama varsayalım ki polis değil bir sivil öldürdü. Bu sefer karşımızda bir “muhatap” yok. “Diğer durumda var mı?” demeyin. Devlet, var olduğu sürece, hesap vermek zorunda kalır. Osmanlı’dan Türkiye’ye kalan borçlar gibi. Ama sivillerin eline devletin tekelindeki bir gücü verirseniz, tekrar ediyorum, 1) ortada artık devlet olmaz zira devlet, en temel özelliği olan şiddeti tekeline almaktan vazgeçmiştir, 2) muhatap bir kişiden çok bir grup olarak alınır zira günümüzde ailelerin değil fikirlerin ve eylemlerin kan davaları vardır.

Hadi bunun sağ-sol, Erdoğanlı-Erdoğansız, laik-dinli, alevi-sünni… karşılıklı kırımlarına yol açmayacağını mantıklı bir şekilde izah etsin Erdoğancı biri, ben de ne dilenirse yapayım. Peki bu maddeyi savunanlar benim kadar rahat konuşabilir mi?

Bitti beyler bayanlar, bitti. Yolun sonuna geldik. Şundan sonra ya kaçacağız Türkiye’den, ya kalıp öldürülmeyi bekleyeceğiz. Bitti.

Footnotes

  1. İlk konu için buradan, ikincisi için buradan buyrun.
  2. Nedenlerini okumak isterseniz lütfen, lütfen şu yazıyı okuyun.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Footer