Erdoğan ve Yıldırım’ın Resmi Sonu İlanı

Tayyibanın (i.e. Erdoğan ve şürekasının) bir güzel özelliği var: Bir şey yapacakları zaman önceden söylüyorlar. Dahasına gerek yok, iki örnek vereceğim:

Aralık 2012: Kuvvetler ayrılığı önümüze engel olarak dikiliyor.

Mart 2016: Ya bizim yanımızda olacaklar ya da teröristlerin yanında yer alacaklar. Bu işin ortası yoktur.

Ben, pek çok insan gibi, bunların ikisi hakkında da tedirgin oldum. Yazdım1, söyledim. Dedim ki bu iş böyle gitmez, patlayacağız. Kimi inanmadı, kimi inanmak istemedi, kimi insansa da “elden ne gelir?” dedi ben gibi.

Uzun uzun çizelgeyi sunmaya ve anlatmaya gerek yok. Bugüne bir anda gelmedik. Benim olanca umutsuzluğum kendi kötümserliğim nedeniyle değil. Her birini önceden gördük, görmezden geldik. Bugün artık son noktada olduğumuzu, yolumuzun bittiğini, Türkiye’nin 2019’u (en azından bu hükümet devrilmedikçe ve bu devletsizlik ortadan kaldırılmadıkça) görmeyeceğini söylüyorum. Hala kimileri inanmıyor, kimileri inanmak istemiyor, kimileri “elden ne gelir?” diye soruyor.

Elden ne gelir diyenleri şu başlığa aldıktan sonra yazıya, sonunda, geçelim.

Başka zamanlar Erdoğan’ın yumuşak versiyonu, “iyi polis” olarak sunulan on yüz bin Ali (ki eskiden bu rolü bugün kahraman olarak yedirilmeye çalışılan Abdullah Gül’ün oynadığını ve bir tekinin dahi diğerinden farkı olmadığını da hemen not edelim) geçen gün “bu [696 sayılı] KHK’da sorun yok” demiş. Ustası kötü polis de, artık benim kelime haznemi aşan “çukurluk ve derinlikte” zırvalamış, “na o teröristlerle mi birsiniz siz?” diye sormuş.

Nasıl okuyacağız bu lafları?

Basit. Önce şu basit noktaya bakalım: Biz ne diyoruz, onlar ne diyor?

Biz diyoruz ki 1) cümlenin ucu açıktır, canının istediğini terörist/terör örgütü olarak niteleyen bir iktidar varken böylesi bir cümle “atıl kurt” demektir, 2) devletin memuru ile sivil bir tutulamaz2, 3) bu maddeyle toplanma ve ifade özgürlüğümüzün ortadan kalktığını düşünüyoruz.

Onlar ne diyor? Sadece darbeyle alakalı bu madde, ötesiyle değil.

E değiştir o zaman bu sikik maddeyi? Açık yap, anlaşılır yap? Hukuk devleti değil mi burası? “Erdoğan, Mahir Ünal, Binali Yıldırım… kefil oldu” diyerek bu “kanuna” güveneceksek neden hukuk devleti var diyoruz ki? Zaten garantisi bir kişiyse ortada cumhuriyet de, demokrasi de yoktur. Monarşi vardır, gerisi tıraştır?

Ben kani oldum. Bu madde iyidir, güzeldir diyerek lafı bu kadar çarpıtmalarından ben iyice kani oldum ki bunların derdi milleti birbirine kırdırmak. Başka bir şey değil. Yoksa ilgili madde ve buna karşın yapılan yorumlara AKP’li itlerin “sıranızı bekleyin”, “sizi de sikeceğiz”, “sizi de öldüreceğiz”… şeklinde havlamalarını görüp “lan ortalık karışacak, düzeltelim” derlerdi.

Dediler mi? Demediler. Diyecekler mi? Tabi ki demeyecekler.

Tut ki yarın oldu bir mevzu. Çıktı 500 kişi sokağa. Polis, ilgili “yasaya” binaen seni çekip öldürdü bile. Her halükarda boktan bir durum. Ama diyebiliyorsun ki “bu polis devletin polisi ve ben devletten, öyle ya da böyle, hesap sorarım”. Ama tut ki polis değil de başka bir it seni öldürdü yine ilgili yasaya biaen. Bu sefer karşında bir “muhatap” da yok. “Diğer durumda var mı?” demeyin. Devlet, var olduğu sürece, hesap vermek zorunda kalır. Osmanlı’dan Türkiye’ye kalan borçlar gibi. Ama itin köpeğin eline devletin tekelindeki bir gücü verirseniz, tekrar ediyorum, 1) ortada artık devlet olmaz zira devlet, en temel özelliği olan şiddeti tekeline almaktan vazgeçmiştir, 2) muhatap bir kişiden çok bir grup olarak alınır zira günümüzde ailelerin değil fikirlerin ve eylemlerin kan davaları vardır.

Hadi bana bunun sağ-sol, Erdoğanlı-Erdoğansız, laik-dinli, alevi-sünni… karşılıklı kırımlarına yol açmayacağını mantıklı bir şekilde izah etsin Tayyibandan biri, ben de bu blog’daki tüm yazıları a4’e basayım, istenirse dürüp münasip bir yerime sokayım, istenirse mercimek çorbasına ekmek yapıp yiyeyim.

Ama bunu izah edemeyenlerden de aynı “cesareti” bekliyorum.

Bitti beyler bayanlar, bitti. Yolun sonuna geldik. Şundan sonra ya kaçacağız Türkiye’den, ya kalıp öldürülmeyi bekleyeceğiz. Bitti.

Footnotes

  1. İlk konu için buradan, ikincisi için buradan buyrun.
  2. Nedenlerini okumak isterseniz lütfen, lütfen şu yazıyı okuyun.

Leave a Reply

Site Footer