Hollanda Diplomatik Krizini Takiben Türkiye’nin BM’ye Başvurusunun İncelemesi

Haber burada.

Bizimkiler demişler ki bizim bakanı Hollanda ülkesine sokmadı, bu Viyana Konvansiyonu’na aykırı. Hangi maddelere aykırı olduğunu da eklemişler.

Öyle zavallı insanlar bu ülkenin dışişlerinde çalışıyor ki ne İngilizce biliyorlar, ne okuduklarını anlayabiliyorlar. Türkiye Cumhuriyeti’nin gerçekten bittiğinin bir başka kanıtı oldu bu haber benim için.

Aşağıya ilgili maddelerin (duruma uygun olarak ve gerekli olduğu kadar) çevirilerini koyuyorum (metnin anlamını değiştirdiğimi iddia edecek babayiğitlerin, nelerin hatalı olduğunu söylemelerini istiyorum). Belki “üst düzey” birileri okur da cehaletlerinden utanırlar (İngilizce metni de buradan bulabilirsiniz), saçma sapan başvurularını da geri çeker ve bizi daha fazla rezil etmezler (tabi bir başvuru yaptılarsa):

(Maddeleri haberdeki sırayla yazıyorum)

MADDE 5: Türkiye, diğer ülkeleri bilgilendirerek ve bu ülkeler karşı çıkmadığı sürece herhangi birini birden fazla ülkeye atayabilir (bizim durumla bunun ne alakası var?).

MADDE 36: Hollanda, Türkiye’den gelenlerin kişisel bagajlarını makul şüphe olmadıkça arayamaz. Arayacaksa diplomatın orada olması veya yasal temsilcisinin orada bulunması gereklidir.

Misyonun (elçilik, konsolosluk, büyükelçilik) resmi işlerinde kullanılacak ve diplomat ve ailesine ait olan mallar gümrükten serbestçe geçer ve vergiden muaftırlar (peki bunun ne alakası var?).

Bizimkilerin argümanı ne? Sanırım bizim elçilik çalışanlarının eşyalarına el kondu. Kondu mu bilmiyoruz. Eğer konduysa şundan eminim: 1) Diplomatın kendisi zaten oradadır (Hollanda Türkiye değil, malca hareket etmezler ve işi kitabına uygun yaparlar), ve 2) klasik gözaltı işlemi yapılmıştır. Nezarete girin kendiniz de görün – elinizde ne varsa alırlar, çıkışta verirler.

Not olsun: Bir diplomat gözaltına alınabilir mi? Burası işin ikircikli kısmı ama cevap evet, özellikle anlık bir şekilde ülke/bölge güvenliğine karşı hareket ediyorsa ve sadece istenmeyen kişi ilan etmek, en azından anlık olarak, durumu kurtarmayacaksa alınabilir. Ona da geleceğiz.

MADDE 22: Misyonun başındaki kişi izin vermedikçe mülkiyete girilemez (orası Türkiye toprağı dememizin bir sebebi bu). Hollanda oranın güvenliğinden vesairinden sorumludur. Buralar aranamaz (sonunda haklı olduğumuzu iddia edebileceğimiz bir şey bulduk. İyi ama arama oldu mu? Veya içeri giren oldu mu? Burası soru işareti hala. Ben, eldeki görüntülerde, konsolosluğa giren kimse görmedim).

MADDE 26: Ulusal güvenlik nedeniyle giriş-çıkışa yasak bölgeler filan ilan edilirse Hollanda, Türkiye’nin diplomatlarına (ve onların ailelerine), kendi toprakları üzerinde, hareket ve seyahat özgürlüğü tanır (bizimkilere buradan ekmek çıkmaz. İngilizce bilmediklerinden “the receiving state shall ensure to all members of the mission freedom of movement and travel in its territory” kısmını görmüşler ama maddenin başını çözmeye ya dil bilgileri ya zekaları yetmemiş: “subject to its laws and regulations concerning zones entry into which is prohibited or regulated for reasons of national security”).

MADDE 29: Hollanda, Türk diplomatını gözaltına alamaz (işte burada Hollanda sıçıyor gibi. Gelgelelim ortada, yukarıda da dediğim gibi, başka bir sorun var: İç güvenlik. Dedim ya, geleceğiz).

MADDE 37: Diplomatın ailesi ve misyon çalışanları (bu ikincisine karşı biraz sınırlama var) da dokunulmazlıklardan faydalanır (sanırım Türkiye burada “sadece bizim konsolosa değil diğerlerine de çok ayıp ettiniz” diyor ama haberlerde hiç böyle bir şey okumadım ben. Bilen varsa söylesin).

MADDE 34: Diplomat tüm vergilerden muaftır (adamlar ne alakaysa vergilere takmışlar. ne olmuş, geri gönderirken eşlik eden ekibin benzin parasını bizimkilerden mi istemişler?).

MADDE 40: Diplomat üçüncü bir ülkedeyse (bu Almanya oluyor), bu üçüncü ülke diplomatın ve şürekasının dokunulmazlığını vesairini tanır (tam manası bu değil ama bize lazım olan kısmı bu). İimdi sorun şu: Bu üçüncü ülke hangisi? Eğer Almanya’ysa, ki Almanya olması lazım, ne alaka? Yok eğer Hollanda’ysa bizim bakan Almanya’dan Almanya’ya Hollanda üzerinden geçti dememiz lazım. Hadi seçmen salak, herkes mi salak?

MADDE 41: Dokunulmazlığı var diye götü kalkıklık yapamaz kimse, gittiği ülkenin kurallarına saygı gösterir. Ayrıca iç işlerine karışmama görevi vardır (bunu özellikle görevi vardır diye çevirdim zira işin en can alıcı kısmı, püf noktası bu). Misyonun mülkiyeti burada (Viyana Konvansiyonu) ve başka uluslararası anlaşmalarda belirlenen amaçlardan başka bir şey için kullanılamaz (referandum propagandası yapmak elçiliğin amaçlarından biri midir yani? Vay arkadaş. Kafayı yiyeceğim).

MADDE 43: Diplomatın diplomatlık fonksiyonu ya Türkiye Hollanda’ya görevinin bittiğini söylediğinde, ya da Hollanda birini persona non grata (istenmeyen kişi) ilan ettiğinde biter (e persona non grata ilan ettiler bakanı. Ağladığımız şey bu değil mi? Yok elçiyse eğer sorun, orada koca bir sorun var ve Türkiye, bu noktaya özel olarak, daha haklı).

Özetlersek bizimkiler ne demiş? Aslında hiçbir şey dememiş. Fakat en büyük açığı kendi kendilerine vermişler.

Şimdi bakın, egemenlik diye bir şey vardır. Türkiye toprağı üstünde Türk halkı egemendir, bunun temsilen de halkın kurduğu(nu varsaydığımız) devletin kurumları egemendir. En azından teorik durum budur. Devlet eğer ki bir şey derse ona uyarsınız. Bunun lamı cimi, yerlisi yabancısı yoktur. Devlet mantıksız da olabilir ama uymaktan başka yolunuz yoktur.

Hollanda devleti demiş ki “arkadaş sen buraya gelirsen güvenlik sorunu olacak. Ayrıca gelmeni istemiyoruz. Nokta”. Bitti mi? Bitti. Sen kabadayılık yaparsan adamların egemenliğini sorgular mısın? Sorgularsın. Bu ne demektir?

Bana kalsa direkt casus belli (savaş sebebi) derim, o kadar sertim şahsen. Allah’tan Hollandalı benim kadar sert değil. Adamlar o kadar sert çıkmadı, “çekin gidin sizinle uğraşmayalım” dedi.

Bizimkiler ne yaptı?

  1. Hollanda hükümetinin Hollanda toprağı üzerindeki egemenliğini tanımadı.
  2. Kırmızı pasaport kırmızı pasaporttur, dokunamazlar zaten diyerek çakallık yaptı.
  3. Persona non grata ilan edilen adam “siktirin lan” dedi, Hollanda’da “iç güvenliği tehdit edecek” davranışlarda bulundu.
  4. Büyükelçi milleti galeyana getirdi durdu. Gözaltına alınma sebebi bu zaten. Arkasından olaylar çıktı – nasıl oldu da olaylar çıktı sanıyorsunuz?
  5. Yani Türkiye’nin diplomatları orada iç güvenliğe tehdit oluşturdu. Ha burası işin abartısı. OHAL ilan etti Rotterdam belediyesi mesela, Olayı kılıfına uydurdu. Güvenli giriş çıkış olayı, yasaklı bölgeler filan da ondan bizimkilerin dilinde.

Daha da özetlersek sorun ne? Bizimkiler adamların egemenliğini tanımayınca “tanımazsan tanıtırız” dediler.

Tanıttılar mı?

Göründüğü kadarıyla evet. tanıttılar.

Peki, bizim ağlamalarımızdan bir şey çıkar mı?

Valla maddeler yukarıda. Açın bakın. En iyi ihtimalle gollü beraberlik olur, Hollanda’ya laf ederlerse bize daha büyük laf ederler. Bunu da bizi sevmediklerinden değil bizim yaptıklarımızdan dolayı yaparlar.

Türk hariciyesi monşerlerden tamamen temizlenmiş. Ben bugün bunu gördüm. İşin acı olan kısmı Fethullahçılar puşttu, şerefsizdi, hak yiyen pislikti ama en azından memlekette kafası çalışan çocuklardan oluşuyordu. Fethullahçılar gitti, ceteris paribus kafası çalışmayanlar geldi. Sanırım okuldayken kopyayla filan derslerini geçtiler zira 53 maddelik ve yarısı goygoy olan bir metne karşı bu kadar cahil olmak harbiden büyük başarı. Oğlum bu kurbağanın iç organları değil ki “bu bilgiler gerçek hayatta ne işime yarayacak” diyesin. Hariciyeci olacaksın sen. Lan uluslararası ilişkilerle zerrece ilgisi olmayan ben bile biliyorum bunları, sen nasıl bilmiyorsun?

Özetle bitireyim: Türkiye Cumhuriyeti bitmiştir. Harbiden bitmiştir. Parti devletliğinden şundan bundan bağımsız olarak bitmiştir. Tayyipli devletinin ömrü “lideri”nin ömrü kadardır. Bu kadar kof kadrolarla o devlet de 3-5 sene daha ya yaşar ya yaşamaz.

Hepimize geçmiş olsun. Kaçıp gidin gidebiliyorsanız. Kaçamıyorsanız geçmiş olsun demek bile az olacak.

4 comments On Hollanda Diplomatik Krizini Takiben Türkiye’nin BM’ye Başvurusunun İncelemesi

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.