“Türkiye 2019’u Görmeyecek” Savım Desteklenirken…

13 Haziran 2016 tarihli ve bugünkü gibi doğrudan yazmaya çekindiğim günlerde “Türkiye’de İç Savaş Çıkar Mı?” başlıklı bir yazı yazmış ve demiştim ki “muhalifler olarak bugünü arayacak duruma geleceğiz”.

Geldik mi? Geldik.

İlk nerede yazdığımı hatırlamıyorum ama 2016’nın sanırım başlarından beri “Türkiye 2019’u görmeyecek” diyorum. 11 Kasım 2017’de, Erdoğan’ın sözde “Atatürk açılımı” konusunda da belirtmiştim bunu. Orada “oy için filan değil, ‘bakın biz Atatürkçünün de kralıyız, bunlar şerefsiz’ demek için bu lafları söylüyor” demiştim.

Doğru muymuşum? Buyrun kendiniz bakın.

Şu muhalifin yaşam hakkını “yasal olarak” elinden alan 696 sayılı KHK üstüne düşünüyordum az önce. Bekir Bozdağ başka bir şey der, Burhan Kuzu başka bir şey der, AKP’nin diğer borazanları başka bir şey der… Biri terörle alakası yok sadece darbe der, diğeri gelecekle alakası yok der, daha başkası geleceği kapsıyor der, daha daha başkası terörist olmayanlar korksunlar der…

Sanırım beklediğim kırılma geldi. Türkiye 2019’u görmeyecek sözümün kanıdı oldu bu KHK’nın ilgili maddesi. Ve umarım bu korkulu öngörü yanlış çıkar.

Daha önceden yazdım: Devletin ilk ve başat görevi güvenlik ve düzendir. Bunu yapamayan devlet, yalnızca meşruiyetini filan değil, varlık amacını da yitirir. Ve ilgili maddeyle Türkiye artık varlık amacını yitirdi ve acilen bu yanlıştan dönmesi lazım.

Neden? Basit. Eğer “… sonrasındaki … terör olaylarında … sorumluluğu yoktur” diyorsanız ve terörün tanımını muhaliflerinizi kapsamak üzere yapıyorsanız, orada bu maddenin bir ve tek anlamı vardır: Muhalifimi öldüren kişi yasa karşısında dokunulmazdır.

Burada, Ndarta’nın yorumuna verdiğim cevapta da dediğim gibi, bu maddenin bir diğer okunuşu da şudur: Beyler, siz gidip birini öldürürseniz size ceza yok. Bakmayın Bozdağ’ın sözlerine filan. Savcılar bizim.

Zira malumdur, savcılara göre Gezi’deki bizler teröristtik, dış mihrakların piyonuyduk.

Milyonlarca teröristi olan ve milyonlarca teröristi yargılamayan bir ülke…

Türkiye beklediğim kırılmayı gerçekleştirdi. Bundan sonra bir şey olacak. Ne olacağını bilmiyorum. Ama uzun sürmeyeceğini, ve o olacak şeyin de başımızı hepten belaya sokacağını biliyorum.

Ben 2018’in ilk çeyreğinde böylesi bir şeyin gerçekleşmesini bekliyordum, bugüne kısmetmiş. Bakalım yakında gerçekleşecek olan şey ne?

Bu yazıcığı, geleceğe not olması için karaladım. Birazdan daha geniş ve daha önemli olan konuya geçeceğim. Bakalım, dursun bu burada. Umarım ben yanlış ve karamsar çıkarım. Yoksa halimiz gerçekten çok fena. Yalnızca muhalifler olarak değil, iktidar destekçilerinin de hali çok fena.

3 comments On “Türkiye 2019’u Görmeyecek” Savım Desteklenirken…

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.