Türkiye Cumhuriyeti Resmen Ortadan Kaldırılmıştır

Düşündüm ve iki soruyla, bundan 4 gün önce Türkiye Cumhuriyeti’nin olarak yok edildiğini (ya da tüm meşruiyetini ortadan kaldırıldığını) fark ettim. Önceki yazılara dokunmadan bunu ayrıca yazmak ve kenara koymak istedim.

İki soruya verdiğimiz cevap, Türkiye’nin artık yalnızca ahlaki olarak değil yasal olarak da hiçbir meşruiyetinin kalmadığını, bu yüzden hükümetin (Erdoğan’ın) acilen yanlışlardan dönmesi gerektiğini gösteriyor:

 • 1- Terör ile darbe aynı şeyler midir?
   1a- Eğer aynıysalar neden yasada, sözlükte, zihnimizde… farklı şeyler olarak görüyoruz? Neden cezaları farklı örneğin?
   1b- Eğer farklıysalar neden 696 sayılı KHK’da darbe denmiyor da terör deniyor? Yasada niyet okuma veya A’ya niyetlenilirken B denilme gibi bir durum olmaz malum.

 • 2- Gezi’de sokağa çıkanlar terörist miydi, değil miydi?
   2a- Eğer terörist idiyse bunların katli dahi vacip ilgili 121. madde sayesinde. Birisi sadece muhalif diye öldürülmeyi hak eder mi?
   2b- Eğer terörist değillerse iş yaş. Savcılığa, mahkemeye, hükümete ve meclisin yarıdan fazlasına (yani devletin egemenliği temsil eden tüm aygıtlarına) göre Gezi’de sokakta olanlar teröristti. Neye göre terörist değildiler diyeceğiz?

Görüleceği üzere vatandaşlarının öldürülmesini meşru kılan ve bunları yasayla koruma altına alıp hukuki, mali, idari… soruşturmalardan muaf tutan bir devlet var. Yani devlet, vatandaşının can güvenliğini sağlamayı geçtim resmen can güvenliğini tehdit ediyor, dahası olası katilleri koruyor.

Yani devlet, yasal kurşunuyla infazı hepten “yasal” yapıyor ve bu eylemi yasadan kaçırıyor.

Daha ortada devlet kaldığını iddia edecek var mı?

Bu yanlışlardan, bugünden tezi yok, dönülmesi gerekmez mi?

Evet, fark ettim ki Türkiye 2019’u görmeyecek. Yazıktır ki 2018’i de göremedi. Umarım 31 Aralık’a kalmadan bir şeyler yapılır da normale dönülür. Yoksa işimiz çok yaş, sonumuz çok kötü.

Bakalım benim bugün söylediğimi “büyük” siyaset bilimciler, “analizciler”, “araştırmacılar”, “gazeteciler”… ne zaman söyleyecek. Bu da, bir önceki yazı gibi, ya da onun düzelticisi olarak, dursun burada. Yarın öbür gün “biz bunları hep yazdık” diyebileyim.

1 comments On Türkiye Cumhuriyeti Resmen Ortadan Kaldırılmıştır

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Footer