Türkiye’de İç Savaş Çıkar Mı?

Türkiye’de iç savaş çıkar mı?

Cevap hem evet, hem hayır.

Evet, Türkiye’de iç savaş çıkar. Erdoğan’ın söylemleri ve eylemleri senelerdir değişmedi. Ben 20’li yaşlarımdayken bunu gördüm, bunu anladım; koca koca adamlar, 12 Eylül’ü görmüş olanlar anlamadı. Nasıl anlamadı ben de bilmiyorum. Salak mıydılar, kör müydüler, iyi niyetli miydiler?

Ben sonuncusu olmasını umut ediyorum. En azından salaklıklarına bir perde olur.

2012’de Erdoğan yargının ayak bağı olduğunu söyledi. Bu, anayasanın değiştirilmesinden sonraydı. Değişmiş olan anayasa dahi yetmedi, yargıya gözünü dikmeye devam etti. Bugün, sonunda, beraber çay toplamaya gittiği danıştay başkanı filan var da çok konuşmuyor.

Peki kaçımız hukuka güveniyoruz? Sadece muhalif olanları da geçtim, AKP’li tayfanın kaçı araya adam sokmadan mahkemeden “adalet” bulacağına inanıyor?

Bir gerçek sabit, gerisi hep değişken: Erdoğan ve şürekası (bizzat kendi koruduğu tayfa ve bunların elinin uzanabildiği yerler) her zaman masum ve dokunulmaz, kalanına Allah kerim.

2012’de, bu sözden sonra, “bu ülkede iç savaş kaçınılmaz” dedim ben. 2005’te, daha üniversiteye girdiğim senede (2004’te başladım) “bu ülkenin geleceği gelecek değil” dedim ben. Milyonların, hele ki Erdoğancı on milyonların, bugün dahi gözlerini kapamasını ise açıklayacak bir şeyim yok. Toplumsal cinnet ve ahlaksızlıktan başka bir şey gelmiyor aklıma – ki buna yalnızca AKP’li tayfa değil küçük bir azınlık hariç herkes dahil.

Cumhuriyet, Atatürk, milliyetçilik, din, çocuklar, insan hayatı, değerler… siyasallaşmaması gereken her şey siyasetin direk içinde. Egemenin söylemleri durmadan gerginlik yaratmak ve kutuplaştırmak üstüne. Eylemler de söylemlerden çok farklı değil. Bir konuda hakkını verelim ama, eylemler söylemlerden daha yavaş ve daha derinden.

Fakat, tekrar söylemek gerekli, iç savaş kaçınılır bir şey değil artık bu ülkede. Bu olacak. Kesinlikle olacak. Ne yazık ki olacak. Devletin meşruiyeti bu kadar sarsılmaz. Devletin meşruiyetiyle oynamanın sonu asla hayırlı olmaz. Türkiye’de de olmayacak. Ve bu uzak bir gelecekte de gerçekleşmeyecek.

Öte yandan Türkiye’de iç savaş çıkmaz. Bunun iki temel sebebi var:

Öncelikli olarak bu toprağın insanı hareket etmez. Uyuşuktur, tembeldir, hareket etmekle uğraşmaz. Bugüne dek burada iç savaş çıkmadıysa, kitlesel protestolar koskoca bir güruhun çeyreğini bile sokağa dökmediyse hep bu yüzden.

Esas sebepse öldürülecek kitlenin silahlanmamış olması. AKP’li tayfanın ne kadarı silahlanmıştır bilmiyoruz fakat onların güvendiği bir devlet gücü var. Polis onları koruyacak, onların yerine infazları yapacak zaten. Asker ve jandarma da, devletin meşruiyeti sorgulanır olsa da hala devlet var olduğundan, onların yanında.

Öldürülecek, sindirilecek, süründürülecek, sürülecek olanlar, ben ve ben gibiler ise silahtan uzak. Çatışmada ancak PKK ve onların silahlandıracağı Kürtler ve devlet eliyle AKP’liler kurşun sıkabilecek durumda. Protestolarda dahi sokağa çıkmaya çekinen koca kitlede bunların hiçbiri yok. Bu bir yandan iyi bir şey, ölümler o kadar çok olmayacak. Öte yandansa kötü bir şey: Kendilerini öldürmeye, sindirmeye, sürmeye gelenlere verecek cevapları yok.

Ülkeden gidebilenler gidecek, susabilenler susacak, birkaç cengaver silah bulacak, o kadar.

Bu ülkenin geleceği karanlık derlerdi, gülümserdim. Hayır, bu ülkenin geleceği yok. Türkiye Cumhuriyeti bitti, okeye dönüyor. Erdoğan’ın 2023 hedefleriyle “eski” Türkiye Cumhuriyeti’ninkiler çok farklı ve, ne yazık ki, ilki hiç umut vermiyor.

Ne yapacağız peki?

Artık hiçbir şey. Oyun oynamayı bırakıp canımızın derdine düşme vaktimiz geldi de geçti. Kaçabilmek için yollar aramaktan başka çaremiz yok. AKP dışındakiler hala mecliste oyun oynamaya devam etsinler, onların da geleceği bizden farklı değil. Belki de bunun farkında olduklarından hala meclise gidiyorlar – zira az buz para almıyorlar ve kaçmak için paraya ihtiyacımız var.

Burada eklemek istedim: Eğer ki durum benim dediğim kadar vahimse, ki Kılıçdaroğlu sonunda bunun farkına varmış görünüyor Bahçeli oyun oynamaya daha fazla devam etse de, neden hala her şey meşru ve normalmiş gibi davranıyorlar merak ediyorum. İşlemeyen bir meclise neden giriyorlar, neden orada bulunuyorlar ki eğer maaştan başka dertleri varsa? “Biz var oldukça Türkiye Cumhuriyeti var olacak” diyor da Kılıçdaroğlu, birbirimizi yemeyelim, Türkiye Cumhuriyeti bitti bile. Ne yapıyorlar hala çok merak ediyorum.

İkinci bir ekleme olsun: “Yüzde elliyi evde zor tutuyorum” diyen Erdoğan’ın, yüzde elliye pek güvenmediğinden olsa gerek, günbegün polisi ve askeri kendi istediği şekle sokmaya çalıştığı açık. O asker ve polisi bizim üstümüze saldığında ülke içinde temizlik yapacağı da belli, peki dünya bunu yer mi? Saddam’ın devrim muhafızlarının Saddam’ı korumaya yetmediğini gördük. Hadi biz öleceğiz eğer kaçamazsak, bunun farkındayız da kendi canını da tehlikeye attığını hiç mi görmüyor?

Aklım başıma geldiğinden beri güçten kaçtım. Gücün, daha en başından, yozlaşmış ve tehlikeli bir şey olduğunun farkındaydım çünkü. Sanırım bunun farkında olmayınca güçten kaçmak yerine daha fazla gücü istiyor insan.

Gücün bir sonu var mı ki?

Hülasa bu uzun yazıyı kısa bir özetle bitirelim: Türkiye’de iç savaş çıkacak. Çıkmazsa bile AKP’li olmayan tayfa öldürülmeyi ve sindirilmeyi, bugünleri arayacak seviyede, görecek. Cümlemize geçmiş olsun.

9 comments On Türkiye’de İç Savaş Çıkar Mı?

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Site Footer